Omlouváme se za nepříjemnosti.
Najděte znovu to, co hledáte
26. 4. 2021
Vážení a milí přátelé,
vládní restrikce neberou konce a tak jsme nuceni ukončit naše obchodní čajové aktivity. Hlavní příčinou je to, že uzavřené čajovny a tím daný brutální pokles prodeje nás přivedly do situace, že nejsme schopni obchodovat a situaci ustát.
Bylo nám ctí. Lukáš & Juraj – Bratři v čaji.
V podhůří Himalájí se na strmých srázech Západního Bengálska nachází mimořádná čajová zahrada Makaibari, která svou produkci zakládá na permakultuře a biodynamickém zemědělství, vztahu ke kráse, duchovnu, lidem, přírodě a vesmíru.
Právě díky těmto přístupům je čaj z této zahrady naprosto jedinečný, ověnčený mnoha mezinárodními cenami, uznáními a certifikáty. Kromě klasických prvních a druhých sběrů (first flush, second flush) produkuje Makaibari také zelený čaj, oolong a bílý čaj.
Makaibari se nachází u městečka Kurseong, patřícího do oblasti slavného Darjeelingu. Patří k největším zahradám v regionu s rozlohou cca 1650 akrů (z toho čajovníky se nachází na cca 550 akrech). Rozprostírá se v terénu s obrovským převýšením ve výškách od 600 do 1400 metrů nad mořem.
Samotný závod na zpracování čaje je nejstarší na světě. Založil jej v roce 1859 pan G. C. Banerjee.
Prudký nárůst čajové produkce v regionu v minulém století byl doprovázen masivními zásahy do krajiny, ať už jde o rozsáhlé výruby pralesa či použití chemizace. Region začal mít velké problémy s erozí půdy a vymíráním živočichů.
V tom bodě, cca před 40 lety, se rozhodl změnit přístup ke kultivaci Rajah Banerjee, majitel Makaibari čtvrtého pokolení, průkopník biodynamického tropického zemědělství. Inspirovaný metodami Rudopha Steinera začal budovat trvale udržitelné prostředí, které bude v souladu s matkou přírodou.
Kdo se dnes vypraví do zahrady Makaibari, zjistí, že půda, mikroorganismy, rostliny, zvířata i lidé zde vytvořili společné harmonické prostředí následující přirozený koloběh potravinového řetězce.
Čajovníky zde tvoří asi jen 30 % zahrady coby součást mnohavrstvého systému stromů a rostlin typických pro deštný prales. V tamním pralese žije přes 400 druhů zvířat, včetně nebezpečných druhů jako panteři, tygři či hadi.
V roce 1988 získalo Makaibari certifikát organického zemědělství jako první čajová zahrada na světě. O pět let později byl zahradě udělený také certifikát biodynamického zemědělství Demeter a také certifikát Fairtrade
To jsou zásady, kterými se Makaibari řídí. Následování permakultury, biodynamiky a přístup tamních lidí se přímo promítá do kvality čaje, který je ve výsledku výjimečné dobrý a zdravý.
Férovost a etický přístup se odvíjí nejen od přístupu k přírodě a prostředí, které chce Makaibari rozvíjet i pro další generace. Mezilidský přístup nenásleduje vlastnictví, ale partnerství. Zaměstnanci mají plné právo na zdraví, bydlení a vzdělání, a můžou se o svém budoucím rozvoji svobodně rozhodovat. Dodržují se zde jak práva mužů, tak i žen, jejich důstojnost i pracovní možnosti. A respektuje se také právo milců čaje na informace.
V Makaibari věří, že krása zachrání svět. Hledají a udržují přírodu a harmonii. Jak dny a sezóny plynou, prostor a čas jsou zde v harmonické vibraci. Magické prostředí srázů, první jarní bouřky ukončující zimní období, tichý růst vegetace uprostřed mlhy a nezapomenutelný západ slunce při pohledu na Nepál – překrásné, harmonické a nezapomenutelné, jež se promítá do každého doušku čaje.
Najděte znovu to, co hledáte