26. 4. 2021

Vážení a milí přátelé,

vládní restrikce neberou konce a tak jsme nuceni ukončit naše obchodní čajové aktivity. Hlavní příčinou je to, že uzavřené čajovny a tím daný brutální pokles prodeje nás přivedly do situace, že nejsme schopni obchodovat a situaci ustát. Naštěstí pro nás a československý čajový mikrosvět náš kompletní sortiment už nyní nabízí TEASTARTER. A tak nemusíte tesknit nad vaším zbytkem kabusé…

Bylo nám ctí. Lukáš & Juraj – Bratři v čaji.

Co je Gaoshan?

- Kategorie : O čaji

Když se díváte na názvy tchajwanských čajů, s velkou pravděpodobností narazíte na pojem Gaoshan nebo Kao-šan. Co vám tohle slovo napoví?

Jde o charakteristiku „vysokohorský“, tedy čaj, který se pěstuje na Tchaj-wanu v nadmořských výškách nad 1000 m. n. m.

V tradiční čínštině se píše Gaoshan symboly 高山, kde 高 (kāo) znamená vysoký a 山 (šān) je symbolem pro horu.

Kromě vysvětlení z pohledu jazyka vám ale slovo kao-šan může napovědět, že s velkou pravděpodobností půjde o kvalitní čaj. Proč?

Lnocí se mlhovina nad čajovou plantáží Lyold Tea.

Gaoshan - vysokohorské čaje z Tchaj-wanu

Čaj se zde těší jedinečným podmínkám, které utvářejí jeho kvalitu a nezaměnitelnou chuť. Ostrov se nachází na pomezí tropického a subtropického teplotního pásma, rostliny tak mají dostatek tepla a vlhka. Srážky, které ostrov zachytí se díky vysokým teplotám vypařují z níže položených částí a v podobě páry a mlh se linou nahoru do hor.

Čajovníky jsou tak častými mlhami chráněné proti přímému slunci, což jim jednak velmi vyhovuje a navíc chemické procesy pak nedávají vzniknout příliš velkému množství látek, které přispívají k hořkosti či svíravosti jako jsou katechiny, theofylin a kofein; a naopak vytvářejí více teaninu a aminokyselin, které přispívají k nasládlé chuti čaje.

Horský masiv se táhne prakticky celým středem ostrova od severovýchodu po jih. K nejznámějším oblastem nicméně patří Alishan Township, část Lugu Township, Renai Township, Lishan, Dayuling v Xiuling Township.

Naši dodavatelé z Taiwanu mají téměř všechny své čajové zahrady v těchto vysokých horách.

Z nadmořské výšky 1300–1400 m. n. m. pod Yushanem, nejvyšší horou Taiwanu, můžete ochutnat širokou škálu čajů od Lyoldtea.

Z Alishanu nabízíme „mléčné mámení“ aneb Jin Xuan nebo klasický jemně fermentovaný Qing Xin oolong od Good Tea Art.

A z Černého lesa v Lishanu, z nadmořské výšky cca 2200 m. n. m., vám učarují oolong a černý čaj od Kumy.

Sdílet tento obsah

Přidat komentář

Nasledujte nás na Facebooku